Leasing auta – jaką metodę wybrać?

Co to jest leasing?

Leasing to forma umowy stosunków cywilnoprawnych między osobą finansującą (leasingodawcą) a osobą korzystającą (leasingobiorcą) z określonego przedmiotu na uzgodniony umową czas za ustalone w tejże umowie opłaty ratalne, tzw. raty leasingowe.

Rodzaje leasingu w przypadku najmu samochodu:

  • Leasing z wykupem:
    • Operacyjny;
    • Finansowy;
  • Leasing bez wykupu;
  • Leasing konsumencki;

Leasing operacyjny – dla przedsiębiorców.

To forma najmu auta, gdzie samochód jest zaliczany do składników majątkowych leasingodawcy, zaś leasingobiorca płaci raty leasingowe, które są dla niego kosztami uzyskania przychodu. Dodatkowo, podatek VAT jest opłacany w ratach leasingowych. Wykup samochodu to zazwyczaj ok. 1% wartości pojazdu.

Leasing finansowy – dla przedsiębiorców.

W przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, samochód w tej formie najmu staje się składnikiem majątkowym leasingobiorcy i to on odpowiada za dokonywanie odpisów amortyzacyjnych . Podatek VAT musi zostać opłacony wraz z pierwszą ratą za samochód – co stanowi duży koszt początkowy dla korzystającego.

Leasing bez wykupu – dla przedsiębiorców.

Jest to leasing operacyjny, z tą różnicą, że po zakończeniu czasu umowy najmu nie wykupujemy samochodu. Dzięki temu raty są adekwatnie niższe niż przy tradycyjnym leasingu operacyjnym, gdyż spłacaliśmy jedynie koszty amortyzacji oraz marżę leasingodawcy. Jednak chcąc wykupić samochód musielibyśmy zapłacić jego cenę rynkową.

Leasing konsumencki – dla wszystkich.

Nie jest jeszcze tak popularny jak powyższe rodzaje najmu długoterminowego samochodów, jednak zaczyna zdobywać popularność. Zasada działania jest bardzo podobna jak w przypadku leasingu operacyjnego. Opcje takiego leasingu można znaleźć zarówno z wykupem lub też bez wykupu. Bardzo ciekawym wariantem takiego najmu jest samochód na abonament, gdzie po zawarciu umowy korzystający eksploatuje auto w czasie obowiązywania umowy, płaci raty za samą amortyzację, a po kilku latach wymienia na nowy model. Wykup wiązał by się z opłatą równą wartości rynkowej samochodu.

Autor

  • Urodzony w Gdyni. Uważa, że swój czas poświęcił pomaganiu innym i w żadnym wypadku tego nie żałuje. Dzięki temu zdobył niezbędną wiedzę, doświadczenie oraz nowe pomysły. Swoje idee przelewa na ekran komputera, tworząc blogi i pisząc artykuły.

About the author

Urodzony w Gdyni. Uważa, że swój czas poświęcił pomaganiu innym i w żadnym wypadku tego nie żałuje. Dzięki temu zdobył niezbędną wiedzę, doświadczenie oraz nowe pomysły. Swoje idee przelewa na ekran komputera, tworząc blogi i pisząc artykuły.

Comments

  1. Wzięcie nowego samochodu w leasing, jest bardzo fajna opcją zwłaszcza dla posiadaczy form.

  2. Wziąłem właśnie w leasing 2 letnie volvo xc90 i jestem bardzo z tego powodu zadowolony.

Comments are closed.