Malowanie sztukaterii – ważne informacje

Malowanie sztukaterii jest sposobem wykończenia, które pozwala na ukrycie miejsc przeznaczonych do łączenia w spójną całość, a także umożliwia dopasowanie tego wykończenia oraz dekoracji do wnętrza pomieszczenia czy też domu.

 

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim podstawą jest prawidłowy montaż we właściwym miejscu, aby wszystko pasowało do siebie. Po docięciu listew szczeliny mogą być minimalne, aby nie rzucały się w oczy. Do wykonania tej czynności potrzebny jest odpowiedni klej, który wygładzi te miejsca.

Rozpoczynając malowanie nie można zapomnieć o tym, że otrzymany efekt zależy od materiału, z którego jest wytworzony. Niektóre elementy są na tyle chłonne, że należy je malować aż kilkukrotnie, żeby zadowalająco się prezentowały.

 

Malowanie sztukaterii nie jest konieczne, kiedy szpachlowanie łączeń daje nam zadowalające efekty albo kiedy chcemy dane elementy zostawić w białym kolorze. Malując odświeżamy lub odnawiamy elementy po latach . Warto wybrać akrylową albo lateksową farbę, a więc typowa do malowania ścian. Te farby mają w swoim składzie wodę, a  co najważniejsze – są szybkoschnące i nietoksyczne. Dodatkowo lateksowe farby cechują się tym, ze są odporniejsze na zabrudzenia.

Jak przystąpić do wykonania tej czynności?

Zanim zabierzemy się za malowanie to trzeba oczyścić sztukaterię z kurzu, z którym mamy do czynienia na co dzień. Ściany i sufit należy dokładnie zabezpieczyć taśmą malarską. Ponadto warto zabezpieczyć też meble i podłogę np. folią budowlaną. Należy pamiętać o tym, aby zaopatrzyć się w różne rodzaje pędzli, ponieważ to od nich zależy rodzaj zdobienia jaki chce się uzyskać. Malowanie wygląda lepiej, kiedy stosuje się niewielkie pociągnięcia. Prezentuje się to lepiej. Po skończonej pracy trzeba odczekać aż do całkowitego wyschnięcia. Jeśli efekt nie jest wciąż zadowalający to można powtórzyć malowanie.

Autor

  • Urodzony w Gdyni. Uważa, że swój czas poświęcił pomaganiu innym i w żadnym wypadku tego nie żałuje. Dzięki temu zdobył niezbędną wiedzę, doświadczenie oraz nowe pomysły. Swoje idee przelewa na ekran komputera, tworząc blogi i pisząc artykuły.

About the author

Urodzony w Gdyni. Uważa, że swój czas poświęcił pomaganiu innym i w żadnym wypadku tego nie żałuje. Dzięki temu zdobył niezbędną wiedzę, doświadczenie oraz nowe pomysły. Swoje idee przelewa na ekran komputera, tworząc blogi i pisząc artykuły.

Comments

  1. Fajnie wygląda sufit z zakończeniami z białej sztukaterii i z takimi samymi listwami przypodłogowymi.

  2. Bardzo mi się podoba biała sztukateria, zamierzam sobie taką zamontować po remoncie mieszkania.

Comments are closed.